IdMatch ile sele ölçümü nasıl yapılır ?

Fiziksel yapımıza uygun bir selenin önemi asla küçümsenmemelidir. Doğru kıyafet seçimi veya doğru bisiklet seçimi gibi, konforlu ve sağlıklı bir sürüş için doğru sele seçimi çok önemlidir.

Yeni bir ayakkabı satın almak istediğimizde öncelikle ayak numaramızı bilmemiz gerekir, ardından ne amaçla kullanacağımıza bağlı olarak ayakkabının tabanı ve üst kısmını seçeriz. Aynı şekilde sele seçimi yaparken de bize en uygun olanı seçmeliyiz.  idmatch sele ölçüm sistemi, bunun için sele bedeni ve şekline bağlı olarak 6 farklı seçenek sunmaktadır.

Peki en doğru sele seçimini nasıl yapacağız? Yenilikçi ölçüm sistemi idmatch bu noktada devreye giriyor ve en doğru sele seçimi yapmanız için size rehberlik ediyor.

Karmaşık bir algoritma üzerine çalışan, gelişmiş bir pelvis ölçme aleti olarak nitelendirebileceğimiz idmatch Smart Caliper, kalça kemikleriniz arasındaki mesafe, üst bacak çapınız ve pelvis rotasyon değerinizden oluşan antropometrik bilgiyi analiz ederek kullanım amacınıza ve fiziksel yapınıza en uygun seleyi önerebilmektedir.

 

SELE ÖLÇÜLERİ

idmatch sisteminde tüm seleler, markadan bağımsız olarak, temelde 2 beden ve 3 farklı tipte olmak üzere  6 varyantta gruplanıyor : S1, S2, S3 – L1, L2, L3.

 

Aynı zamanda idmatch  akıllı kaliperin algoritması, bisikletçinin standart veya sürtünmesiz (Friction Free) sele kullanması gerektiğini de belirliyor ve bu tip seleler de 4 farklı versiyonuyla karşımıza çıkıyor: S1 FF, S2 FF – L1 FF, L2 FF.

 

Friction Free (FF),  Selle Italia tarafından 2011 yılında geliştirilmiş yeni bir sele şekil standartıdır. FF selelerde sürücünün oturuş pozisyonu standart seleler ile aynıdır ancak selelerin burun kısımları konik olarak tasarlanmıştır. Böylece kalça kemikleri aralığı ile üst bacak kalınlığı oranı standartın dışında olan sürücüler için, pedal çevirme esnasında sele burnunun bacaklara olan sürtünmesini azaltılarak sürücünün konforu arttırılır.

 

Beden özellikleriyle ilgili olarak, S beden selelerin hepsi 131-136 mm’lik  oturma genişliği ile biraz dar bir açıya sahiptir. L seleler ise 145-150 mm’lik açıyla daha geniş bir oturma açısına sahiptir.

 

Beden sistemindeki 1,2,3 rakamları ise selenin orta kısmında bir boşluk (Flow) olup olmamasını ifade eder. Bu özel anatomik boşluk, oturma bölgesindeki basıncın azaltılmasını ve sele merkezindeki esneklik ile mükemmel konforun yakalanmasını sağlar.

S1 ve L1 modeller, çok az pelvik rotasyona sahip olan ve sürüş esnasında baskıyı ve sürtünmeyi azaltma ihtiyacı olmayan bisikletçiler için tasarlanmıştır.

S2 ve L2 modeller, ortalama pelvik rotasyona sahip bisikletçilerin pedallama esnasında maruz kaldıkları basınç ve sürtünme etkilerini -ki bu iki etmenin kombinasyonu fiziksel problemlere ve konforsuz binişe neden olabilir- azaltmak için ortalama bir boyutta merkezi kesikle tasarlanmışlardır.

S3 ve L3 modeller ise, yüksek pelvis rotasyonuna sahip bisikletçilerin maruz kaldıkları yüksek oranda baskı ve sürtünmeyi ortadan kaldırmak için büyük boyutta merkezi bir kesikle tasarlanmıştır.

S3 ve L3 modeller aynı zamanda kendi içerisinde SuperFlow teknolojisinin versiyonlarını da bulundurur. Daha fazla konfor için daha geniş merkezi kesikleri vardır.

Aslında SuperFlow teknolojisi, pelvik alandaki uzun süreli baskının neden olduğu tüm rahatsızlığı büyük ölçüde azaltır ve her zaman optimum ve son derece konforlu bir oturma pozisyonu bulmanızı sağlar.

 

ÖZET

S1- ” Dar” intertrokanterik mesafe ve düşük pelvik rotasyonu

S2- ” Dar” intertrokanterik mesafe ve ortalama pelvik rotasyonu (Flow seleler)

S3- ”Dar” intertrokanterik mesafe ve yüksek pelvik rotasyonu (Flow ve SuperFlow seleler)

 

L1- ” Geniş” intertrokanterik mesafe ve düşük pelvik rotasyonu

L2- ”Geniş” intertrokanterik mesafe ve ortalama pelvik rotasyonu (Flow seleler)

L3- ” Geniş” intertrokanterik mesafe ve yüksek pelvik rotasyonu (Flow ve SuperFlow seleler)

 

Bu 6 farklı sele boyutuna ilaveten iç bacakların sürtünmesini engelleyecek burnu konik şeklinde olan ve 4 farklı versiyonu bulunan ”Friction Free” seleler de mevcuttur:

S1 FF – S2 FF

L1 FF – L2 FF

 

Doğru sele seçimini, bireysel önerilerden çıkararak bilimsel verilere dayanan bir yol ile belirleyen idmatch sele ölçüm sistemi, temelde 6, FF opsiyonları ile toplamda 10 farklı sele tipiyle bisikletçilere hizmet sunuyor.

Cihan Asrak
sedona concept satış sorumlusu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir