Bisiklet lisansı nasıl alınır ?

Neredeyse hepimiz bisiklete biniyoruz, keyif alıyoruz ve tabi ki seviyoruz. Kimi sahilde gezmek, kimi spor yapmak için, kimi vasıta kimi de bunlardan birden fazlasını aynı anda yapmak için biniyor. Bu bir tutku. Sabah erkenden kalkıp bisikletini alıp şehrin sessizliğinde gezinende var, ormanın arasında yaprak sesleri ile sürüş yapanda. Peki bu eğlenceyi yarış haline dönüştürmeye karar verirsek ne yapmak gerekir. Öncelikle şunu bilelim; bisiklet lisansı ne işe yarar ?

Bisiklet lisansı çıkartarak Türkiye bisiklet federasyonunun faaliyet programında bulunan yada özel firmalar tarafından düzenlenen bisiklet yarışlarına katılabilirsiniz. Aksi halde yarışlara katılmak için gittiğinizde sadece izleyen olarak kalabilirsiniz. Bunu ehliyet gibi düşünün ancak sürüş yapabilmek için değil yarış yapabilmek için gerekli.

Bisiklet bireysel bir spor olduğundan ferdi lisans çıkartılabilir, ayrıca bağlı bulunacağınız bir kulüp var ise kulüp lisansı da çıkartabilirsiniz.

Bisiklet lisansı çıkarmak için bazı evraklar gerekli;

Sağlık Raporu (Sağlık Ocağı, Devlet Hastanesi Kulüp Doktoru vb.)

2 adet vesikalık fotoğraf

Varsa eski lisansınız

Tescil fişi (tescil fişini buradan indirebilirsiniz)

Evraklarınız ile birlikte Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne (GHSİM) başvurunuzu yapabilirsiniz.

Gençlik müdürlüğünün iş planına göre aynı gün yada aynı hafta içinde lisansınıza ulaşabilirsiniz.

Lisansınız 1 yıl boyunca geçerliliğini korur ve her yıl 1 Ocak’tan itibaren sağlık kontrolöründen sonra lisans süresi yenilenebilir.

Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun Türkiye içinde düzenlediği uluslararası yarışlara, Milli Takım düzeyindeki şampiyona ya da kulüp seviyesindeki diğer yurt dışı yarışlarına katılabilmek için ise “Uluslararsı Bisiklet Birliği” (UCI) tarafından belirlenen kurallara uygun bir lisans çıkartılması gerekmektedir. UCI lisansı ulusal federasyonların yetkisindedir. Türkiye Bisiklet Federasyonu da bu lisansı onaylayarak vermektedir. Bu lisansa sahip olmak için gerçekleştirilmesi gerek koşul ise
“GSGM” yönetmeliklerine göre GSGM sporcu lisansına sahip olmak gerekmektedir.

Herkese iyi yarışlar

Burkay Günay
Spor Eğitmeni