Bisiklet sürmenin vücuda faydaları nelerdir

Bisiklet sporu hem antrenman yapmamızı ve hem de keyifli zaman geçirmeyi aynı anda sağlayan bir aktivitedir. Şehirin içerisinde, düz yollarda, hatta arazide dahi binebilme imkanımız olan bisiklet aynı anda bir çok kas grubunu da çalıştıran bir aktivite olması sebebi ile çoğu spor branşından veya serbest zaman aktivitesinde farklıdır. Fizyolojik olarak birçok kas ve eklem yapımızı kullandırması yanında katedilen mesafe ve hızla birlikte psikolojik olarak da kullanıcısının kendisini iyi hissetmesini sağlar.

Bisiklet sürerken kullanılan ana kas grupları bacak, kol, sırt, karın ve omuzlardır. Kullanılan bisiklet türü ve sürüş yapılan yere göre, kas grupları değişiklik gösterip aralarındaki kullanım oranı değişebilir. Bisiklet sürerken ki tempomuz, iklim koşulları ve antrenman düzeyimiz de kullanılan kas gruplarını ve oranını etkileyen diğer önemli faktördür.

Bisiklete binmek sadece bacak kaslarımızın kullanıldığı bir düşünce olsa da, aslında tüm vücudumuzu kullandığımız bir aktivitedir. Bacak kaslarımızı pedal çevirmek için kullandığımız kadar dengede gidebilmek, vücut pozisyonumzu korumak, yokuş inmek veya çıkmak için, rüzgara karşı gittiğimiz zamanlar, veya tam tersi rüzgar arkamızdan eserken gittiğimiz pozisyon, bazen de daha hızlı gitmek için tempolu pedal çevirdiğimiz zamanlarda kullandığımız kas grupları ve/veya aralarındaki kullanım oranları değişim gösterir.

Bisiklet üzerinde geçirilen zaman normal anatomik pozisyonumuz dışında ve normal görüş açımızın dışında bir pozisyona sahiptir. Ayrıca süre-mesafe oranında koşu veya yürüyüşe göre daha fazla mesafe katedilir. Bu yüzden kullanıcı için daha heyecan verici olmaktadır.

Bisiklete binmek eklemlerimiz açısında da daha kolay ve rahat bir aktivitedir. Yürüyüş veya koşuya göre eklemlerimize binen yük çok daha azdır. Bu yüzden rehabilitasyon döneminde yapılabilen bir spor dalıdır. Ayrıca kilo vermek isteyenler içinde bu yüzden çok daha uygundur.

Bisiklete antrenman amaçlı olarak kapalı alanlarda da binmek mümkündür. Bisikletiinizi üzerine sabitleyip pedal çevirmenizi sağlayan ‘tranier’ isimli antrenman aleti yardımıyla evinizde de binebilirsiniz. Birçok spor takımı, sporcu bu şekilde antrenman yapmaktadır. Bu şekilde kötü havalarda da bisikletinize binmeye devam edebilirsiniz.

Ayrıca, bisiklete binilebilecek yerlerin çeşitliliğinden dolayıda sıkılmadan ve uzun süre yapabileceğiniz bir aktivitedir. Bisikletiniz olamasa dahi kiralama yolu ile birçok yerde bisiklete binebilirsiniz.

Bisiklete binmenin tek kuralı olan ‘sürekli pedal çevirmek’ her zaman hayatınızda olması dileği ile….

 

Burkay Günay
Spor Eğitmeni